Jak planować metodę S.M.A.R.T ?

Czy zastanawialiście się kiedyś co zrobić, aby kolejny rok był o niebo lepszy od poprzedniego?

Czy znacie techniki i narzędzia, które nam w tym pomogą?

W tym wpisie poruszymy temat, jak zrobić dobre plany, które jesteśmy w stanie zrealizować i co nam może pomóc w ich realizacji.

Ważnym krokiem jest analiza roku poprzedniego, aby zobaczyć jakich błędów nie popełniać, zobaczyć również co fajnego wydarzyło się danego roku.

Plany w naszym gabinecie robimy na cały rok, zaznaczając poszczególne święta ważne dla nas. Musimy zaplanować co będziemy robić w przyszłym roku, każdą akcje promocyjną dla naszych klientów, wydarzenia związane ze spa. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie najbliższych 3-4 miesięcy i skrupulatne wdrażanie planu w życie, dbając o każdy szczegół.

Chciałabym wam przedstawić metodę z której korzystam w naszej firmie metoda SMART.

Jak planować metodą SMART? Zaraz wam wszystko opowiem

Rozwinięcie skrótu S.M.A.R.T. jest następujące : Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound . Jeśli wiecie to od dawna, to dobrze, przed nami okazja, aby potrenować. Jeśli pierwszy raz spotykacie się ze skrótem S.M.A.R.T., tym bardziej mnie cieszy, że możecie nauczyć się kolejnej nowej rzeczy! Słowa te kolejno znaczą: Skonkretyzowany, Mierzalny Osiągalny, Realny, Określony w czasie.

Pomagają określić koncepcję formułowania swoich celów tak, by ich realizacja była łatwiejsza. Dzięki S.M.A.R.T. Wasze plany łatwo rozpisać tak, aby nie były tylko mrzonką,

a postulatem, którego realizacja jest możliwa. Jak więc rozumieć kolejne słowa?

Czytajcie w dzisiejszym wpisie!

Skonkretyzowany

To absolutna podstawa planowania. Cel nie może być zbyt ogólnikowy. Chcesz osiągnąć swój cel? Sformułuj go tak, aby był dla Ciebie zrozumiały i nie wzbudzał żadnych wątpliwości. Tutaj pomocne mogą okazać się odpowiedzi na trzy pytania: co chcę osiągnąć?, po co chciałbym to osiągnąć?, oraz jak chcę to osiągnąć? Dzięki temu cel: nauka nowych języków zyskuje określonego charakteru i pozwala odpowiedzieć na kolejne pytania,

np. Nauczę się hiszpańskiego, aby podczas przyszłorocznych wakacji móc załatwiać wszelkie sprawy związane z wyjazdem samodzielnie. Widzisz : ) ? Siłą rzeczy odpowiedziałam na

pytania poboczne (do kiedy chcę zrealizować cel i po co). Im bardziej szczegółowo odpowiesz na tego rodzaju pytania, tym lepiej. Skonkretyzowanie pozwoli Tobie, całemu zespołowi, a także osobom postronnym jednoznacznie zrozumieć co jest do osiągnięcia

nie pozostawiając pola do osobistej interpretacji.

Mierzalny

Dobrze określony cel to taki, w przypadku którego będziemy dokładnie wiedzieć, czy został już osiągnięty. Ważne jest również to, aby móc na bieżąco monitorować jego etapy, w ten sposób łatwiej będzie nam zauważać osiągnięte postępy. Pozostając przy przykładzie języka hiszpańskiego: samo założenie, że chcesz się go nauczyć sie wystarczy. Co to dokładnie znaczy – nauczyć się języka? Kiedy będziesz mogła stwierdzić, że go umiesz? Czy zakładasz, że po roku będziesz władać nim biegle? Bezwzględnie konieczne jest rozpisanie etapów realizowania celu tak, by był mierzalny. Z pomocą przychodzą tu liczby. wartości, poziomy. Schudnę – ale o ile kilogramów? Będę robić brzuszki – ale ile dziennie? Nauczę się programować – ile czasu w tygodniu chcę przeznaczyć na tę czynność? Dzięki zastanowieniem nad tymi kwestiami będziesz wiedziała, czego od siebie oczekiwać.

Osiągalny

Przy jego planowaniu należy wziąć pod uwagę czas, siły oraz zasoby jakie posiadamy.

Ustawienie celu poza naszym zasięgiem szybko wpłynie na demotywację oraz rezygnację

z działań prowadzących do jego osiągnięcia. Ważna jest znajomość swoich słabości oraz ograniczeń. W planowaniu ważny jest umiar. Jeśli nasz cel będzie zbyt łatwy, wykonując

go nie będziemy czuli, że się rozwijamy. Jeśli z kolei będzie zbyt trudny, szybko zrezygnujemy z realizacji. Dlatego cel powinien być określany indywidualnie, na podstawie naszych możliwości.

Realny
Plany można mieć wielkie, ale jeśli są nierealne, to bardziej zniechęcają niż motywują
nas do działania. Czyli taki, którego realizacja jest w naszym przypadku w ogóle możliwa. Większość osób z nadwagą może schudnąć, jednak szanse na to, że urośniemy są niewielkie. Możemy nauczyć się lepiej panować nad naszymi emocjami, ale raczej nie zmienimy barwy naszego głosu. Wobec tego wybierajmy takie cele, które możemy zrealizować.

Określony w czasie
To jeden z najważniejszych składników. Cel, który określamy, musi mieć konkretną datę, do jakiej chcemy go zrealizować. W pracy świetnie potrafimy stosować się do rygoru przestrzegania terminów, dlaczego więc nie zastosować tej umiejętności w życiu prywatnym? Nieważne, jaki jest Twój cel, ważne, abyś dokładnie określiła, do kiedy chcesz go zrealizować oraz jak będą przebiegały kolejne etapy.

Jak rozpisać cel metodą S.M.A.R.T.? Oto przykład:

Cel: Nauczę się grać na ukulele.

Jak widzicie, jest bardzo ogólny. Potrzebujemy go skonkretyzować,

aby łatwiej było nam go realizować!

Jakimi metodami chcę to osiągnąć? Dlaczego chcę to zrobić? Co ma mi dać realizacja tego celu?

Konkretyzacja: Nauczę się grać na ukulele wykonując przez 3 miesiące lekcje on-line umieszczone na YouTube, aby w wakacje zorganizować mały koncert dla znajomych podczas imprezy urodzinowej.

Mierzalność: Po każdym miesiącu będę potrafiła zagrać i zaśpiewać jedną, nową piosenkę.

Osiągalność: Przez trzy miesiące dwa razy w tygodniu uczestniczyć będę w lekcji trwającej godzinę.

Realność: Dzięki realizacji celu będę mogła zrealizować marzenie, o którym myślę od dawna, a będzie to tym łatwiejsze, że o nauce muzyki myślę od dawna.

Określony w czasie: 2 lipca zagram podczas swojej imprezy urodzinowej trzy piosenki dla gości.

Teraz czeka nas wpisanie konkretnych dni nauki gry na ukulele do kalendarza i… możemy zaczynać !

Metoda SMART została stworzona po to, by określać cele i w łatwy sposób mierzyć

ich realizację. W założeniu jej zastosowanie ma zwiększyć Twoje szanse na to, że dany cel uda Ci się zrealizować. Z tej metody korzystają często różnego rodzaju korporacje, ministerstwa i osoby lubiące wyznaczać sobie cele

Metoda SMART to prosta, a zarazem niezwykle skuteczna metoda, dzięki której precyzyjniej określisz swoje cele i tym samym zwiększyć swoją skuteczność w ich realizowaniu. Mam nadzieję, że ten wpis pokazał Ci w jaki sposób ją stosować i przede wszystkim, że przekonałem Cię o jej wartości. Tworzenie celów przy użyciu metody SMART może wydawać się pracochłonne, ale po nabraniu wprawy stanie się Twoją drugą naturą. 

Kilka słów o Magda

Założycielka i Prezes WIRTUALNYCH TERAPEUTÓW Właścicielka trójmiejskiej sieci hotelowych spa BALTIQA DAY SPA. Prywatnie żona i mama trójki dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy × 1 =